Zaufany rzeczoznawca budowlany – jak go znaleźć
Rzeczoznawca budowlany ma uprawnienia budowlane i duże doświadczenie, dzięki czemu może przygotować rzetelną ekspertyzę, dotyczącą konkretnych zagadnień branżowych. Specjalista przeanalizuje dostępną dokumentację i oceni stan techniczny budynku, w razie potrzeby wykona badania i pomiary. Jego wsparcie przydaje się zarówno podczas zakupu nieruchomości, jak i w trakcie projektowania i realizacji inwestycji. Ekspert wykonuje też przeglądy okresowe budynków. Sprawdź, jak go znaleźć!
Ekspert budowlany – jak nim zostać
Należy podkreślić, że rzeczoznawca budowlany ponosi odpowiedzialność karną, cywilną i zawodową za swoją pracę. Aby nim zostać, należy posiadać tytuł zawodowy inżyniera, inżyniera architekta, magistra inżyniera lub magistra inżyniera architekta. Oprócz tego specjalista musi:
- mieć co najmniej 10-letnie doświadczenie w zakresie objętym rzeczoznawstwem,
- dysponować pełnią praw publicznych,
- wykazać się znaczącym dorobkiem praktycznym, potwierdzonym przez przynajmniej trzy osoby mające tytuł, o który stara się kandydat,
- zostać wpisany na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.
Tytuł „rzeczoznawca budowlany” jest nadawany na pięć lat. Zmiany, wprowadzone w 2023 roku, mają na celu poprawę jakości usług.
Dobry rzeczoznawca budowlany – gdzie go znaleźć?
Niezależnie od tego, czy chcesz kupić nieruchomość, czy planujesz generalny remont, skorzystaj z pomocy eksperta. Rzeczoznawca budowlany wykryje wszelkie usterki, a następnie zaleci sposób naprawy i przedstawi wstępny kosztorys.
Rzeczoznawca budowlany zajmuje się przygotowywaniem ekspertyz, które uwzględniają wszelkie usterki i sposób naprawy. Ponadto specjalista może przygotować wstępny kosztorys remontu. Jeśli fachowiec stwierdzi jakieś nieprawidłowości, podpowie, jak wyegzekwować odszkodowanie. Ekspert może również sporządzić opinie techniczne i wykonywać przeglądy okresowe budynków. To właśnie rzeczoznawca budowlany decyduje, czy nieruchomość nadaje się do zamieszkania. Zastanawiasz się, gdzie go znaleźć?
W pierwszej kolejności skorzystaj z e-CRUB, czyli centralnego rejestru osób, posiadających uprawnienia budowlane. Wystarczy, że wybierzesz województwo i dziedzinę (rodzaj uprawnień). Możesz też zaznaczyć jedną z kategorii. E-CRUB pozwala również sprawdzić, czy rzeczoznawca budowlany posiada uprawnienia budowlane. W tym celu wpisz imię i nazwisko specjalisty w wyszukiwarkę.
Rzeczoznawca budowlany – jak go wybrać
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poproś eksperta o wykaz dotychczasowych prac. W ten sposób szybko zweryfikujesz jego doświadczenie i kompetencje. Upewnij się, że rzeczoznawca budowlany ma numer NIP, ponieważ świadczy to o jego wiarygodności. Pamiętaj, żeby sprawdzić go na stronie CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli nie znalazłeś takiej informacji, koniecznie wyszukaj eksperta w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym). Możesz wpisać nr NIP, REGON lub KRS. Jeśli nie przyniesie to spodziewanych efektów, lepiej poszukaj innego specjalisty.
Ponadto sprawdź, czy dane zamieszczone na stronie internetowej rzeczoznawcy są prawidłowe. Szczególną uwagę zwróć na adres e-mailowy, numer telefonu i adres siedziby firmy. W ten sposób możesz się z nim łatwo skontaktować. Upewnij się, że firma nie została zarejestrowana pod wirtualnym adresem. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że adres ulegnie zmianie, a wtedy kontakt z rzeczoznawcą stanie się niemożliwy.
Kiedy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy
Zastanawiasz się, co sprawdzić przed podpisaniem umowy? Zapytaj rzeczoznawcy, czy posiada on dodatkowe ubezpieczenie działalności. W ten sposób zyskujesz pewność, że wypłaci odszkodowanie, jeśli popełni błąd. Dowiedz się, czy specjalista będzie samodzielnie dokonywał oględzin na miejscu zdarzeń. Dzięki temu rzeczoznawca budowlany przygotuje obiektywną i rzetelną ekspertyzę.
Wspomniany dokument często wykonuje się na potrzeby postępowania sądowego. Służy wówczas jako dowód w sprawie, oprócz tego rzeczoznawca może zostać powołany w charakterze świadka. Jeśli chcesz dochodzić swoich praw w sądzie, zapytaj, czy specjalista ma uprawnienia biegłego sądowego. Dzięki temu rzeczoznawca przygotuje materiał, na podstawie oględzin budynku i analizy akt sprawy.