Szklarnia z poliwęglanu czy tunel foliowy – co wybrać do ogrodu?
Interesuje Cię uprawa roślin ciepłolubnych i chcesz osłonić swoje plantacje przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi? Nawet niewielka przestrzeń w ogrodzie wystarczy, żeby postawić poliwęglanową szklarnię lub tunel foliowy. Tylko na co się zdecydować? Oto garść wskazówek przydatnych dla każdego początkującego ogrodnika.
Szklarnia ogrodowa – stabilna konstrukcja dla całorocznej uprawy
Szklarnie ogrodowe to obiekty montowane na stałe, które pozwalają na wydłużenie okresu wegetacyjnego roślin, zwiększenie plonów i niemalże całoroczną uprawę, zwłaszcza w przypadku szklarni ogrzewanych. Są stabilne i odporne, dzięki czemu zapewniają roślinom nieprzerwaną ochronę przed chłodem, wiatrem czy opadami atmosferycznymi. Dla jak największej wygody pracy szklarnie wyposaża się w różne akcesoria, w tym dodatkowe okna czy półki. Co więcej, wiele z nich może wzbogacać architekturę ogrodu przez swój elegancki i nowoczesny wygląd. Zajrzyj na stronę szklarniemaleiduze.pl i zobacz, jak estetyka może łączyć się z funkcjonalnością.
Konstrukcja szklarni ogrodowej wykonywana jest z metalu, a pokrycie z niezwykle trwałego poliwęglanu. Poliwęglan niemal całkowicie wyparł już stosowanie szkła, od którego jest znacznie lżejszy i odporniejszy. To tworzywo, które się nie tłucze, może być gięte, a jednocześnie świetnie przepuszcza światło słoneczne i zapewnia doskonałą przejrzystość.
Jako wadę szklarni często podaje się ich wysoką cenę, jednak warto pamiętać, że jest to konstrukcja stawiana na wiele lat i zapewniająca roślinom maksymalną ochronę. To dobry wybór dla wprawionych ogrodników, którzy chcą zadbać o jak najlepsze warunki wzrostu.
Tunel foliowy – osłona roślin w przystępnej cenie
Tunele foliowe mają takie samo zadanie jak szklarnia, choć różnią się od niej nieco swoją konstrukcją. W ich przypadku rozkładany szkielet pokrywa się folią. Tego rodzaju tunele są tańsze od szklarni, jednak warto wiedzieć, że nie zapewniają one takiego poziomu ochrony upraw. W nich rośliny są bardziej narażone na wahania temperatury, przez co folię uważa się przede wszystkim za ochronę przed opadami i wiatrem. Tunel nie jest też równie trwały jak klasyczna szklarnia ogrodowa, a jego foliowe pokrycie może wymagać wymiany już po kilku sezonach.
Atrakcyjne ceny foliowych tuneli zachęcają do ich wyboru przede wszystkim początkujących ogrodników, którzy nie chcą inwestować w droższe wyposażenie ogrodu. To dobry wybór również do tymczasowej osłony upraw. Tunel montuje się bezpośrednio na glebie, a jego lekka mobilna konstrukcja pozwala go stosunkowo szybko rozłożyć, złożyć lub przestawić. Nie jest to jednak zwykle dekoracyjny element ogrodu – foliowe pokrycie nie prezentuje się tak elegancko, jak poliwęglanowe panele przepuszczające światło.
Szklarnia czy tunel? Wybór należy do Ciebie!
Ogrodowa szklarnia poliwęglanowa da Ci większe możliwości uprawy szczególnie wrażliwych roślin, wydłużenia okresu wegetacyjnego i zwiększenia swoich plonów. Może ona na stałe wpisać się w krajobraz Twojego ogrodu, stając się jego nieodzownym elementem. Tunel foliowy to mniej możliwości i słabszy poziom ochrony upraw, za to pełna mobilność konstrukcji, a przede wszystkim atrakcyjna cena. Trudno jednoznacznie wskazać lepsze rozwiązanie. Wybierz odpowiednie wyposażenie dla siebie, biorąc pod uwagę potrzeby uprawianych roślin, własne doświadczenie ogrodnicze, a także budżet.